Lakko alkoi yksityisellä sosiaalipalvelualalla 17.2.2026
Jos olet työsuhteessa ja työntekosi on estynyt kyseisen lakon takia, et voi saada ansiosidonnaista, vaan sinun on haettava lakkoavustusta ammattiliitosta.
SuPerin osana Sote ry:tä julistama lakko alkaa tiistaina ja muut SuPerin ilmoittamat työtaistelutoimenpiteet jatkuvat. Tällä lakolla pyritään vaikuttamaan työsuhteen ehtoihin, joten kassan jäsenillä ei ole oikeutta työttömyyskassan maksamaan ansiopäivärahaan lakkopäiviltä
Jos olet lomautettu ja olet saanut lomautusilmoituksen ennen lakkovaroituksen antamista, on sinulla oikeus ansiopäivärahaan lomautuspäiviltä silloin, kun lakkopäivä osuu aiemmin ilmoitetulle lomautuspäivälle. Jos lomautus toteutetaan työviikkoa lyhentämällä, työssäolopäiville osuvilta lakkopäiviltä ei kuitenkaan voi saada ansiopäivärahaa. Lakkopäivät on ilmoitettava päivärahahakemuksessa.